strava,hubnutí,obezita,jídelníček

Jíme zdravě

Dáme se do prvního článku o stravování, hlavní téma bude zdravé stravování. Tento článek je napsán polopatě, aby jej pochopil i neznalý člověk. Postupně se budeme učit.

Tedy pojďme na to.

Musíme si dát za cíl přestat jíst sladkosti, a nezdravé tuky, nebo si na ně vymezit jen určitý čas. Tedy abychom nezblbli, dáme si například jednou týdně pohov a jíme celý den co chceme.

Musíme…(opět, prostě to jinak nepůjde)  Jíst pravidelně a na etapy, mám zde vzorový jídelníček, po kterém se ptá snad každý na internetu, avšak znovu a opět, vzorový jídelníček neexistuje je pouze orientační a každému sedne něco jiného. Tedy prozatím žádné jídlo nevažte, jezte pro pocit sytosti.

Budu zde rozepisovat 5 jídel denně, avšak každý si může postavit jídelníček jak chce, někdo jí 3x denně, někdo 6, či 7krát. 5x denně je nejrozšířenější.Mějte na mysli, že pokud máte hlad po kterémkoliv denním chodu, další den tohoto jídla přidejte. Pokud se cítíte sytí až moc, naopak předchozího jídla uberte. Poznejte své tělo.Každý je jiný a je nesmysl každému rozepisovat gramáže.

Snídaně – základem u snídaně je vláknina a dlouhodobé sacharidy. Nebudeme se zabývat co to je, o tom někdy příště. Snídaně by měla být do půl hodiny od doby kdy vstaneme. Tělo je připraveno přijímat energii a že by ji mělo dostat hodně. Snídaně má tvořit velkou část přijímané denní energie. Avšak my se prozatím budeme řídit svým tělem. Tedy budeme jíst co se má, avšak prozatím budeme dávky řídit dle sebe. Nejlepší snídaní je ovesná kaše. Můžete přidávat příchutě a nikdy se jí nepřejíte. Pokud máte dostatek peněz, koupíte si již instatní (cca 10kč/snídaně) , tu zalijete horkou vodu a nejdůležitější jídlo dne je ready. Proces i s konzumací trvá cca 5 minut, tedy i lidé, kteří ráno vstávají do práce a nemají čas tohle v pohodě stihají. Obsahuje dost vlákniny a sacharidů, které jsou pro snídani velmi důležité. Více druhů snídaní probereme v jídelníčcích.

Dopolední svačina – ovoce, nízkotučný sýr, jogurt, cokoliv, co vás nasytí alespoň do oběda, a nebudete cítit hlad. Avšak pozor ! ne cukrovinka 🙂 klidně můžete přihodit celozrnné, nebo vícezrnné pečivo.

Oběd – nejlépe kus masa,,,jako je kuřecí,ryba,hovězí, (hlavní příjem bílkovin) s přílohou. Avšak pozor přílohy by mělo být opoznání míň než jsme doposud byli zvyklí. Nejlepší příloha je rýže. Měli bychom se vyhnout braboru,těstovinám. A k tomu  nutná dávka zeleniny, která zajistí, správné trávení.

Odpolední svačina – opět jako dopolední, já upřednostňuju čím blíže večeru tím více bílkovin (maso nejlépe) tedy například se nebojte si naložit 100g výběrové šunky, nebo velmi oblíbený cottage, který koupíte v kterémkoliv obchodu. Opět můžete použít pečivo jako u dopolední, avšak v menší míře.

Večeře – Tak je večer, od oběda daleko a my máme hlad. Avšak pozor !! Je dobré se najíst, ale všeho s mírou, tedy na večer nejlépe opět maso (výborné na večer je filet ryby, tuňák v konzervě apod.), v jakémkoliv stylu úpravy. Nejlépe bez přílohy, nebo jako přílohu použít zeleninu. Já se postupem času nebojím a klidně si opražím šunku a přihodím pár vajíček. Neodděluji bílky od žloutků, pěkně celé vejce (což není dobře, večer by měly být jen bílky, ale má dieta funguje i na žloutcích večer) Je důležité jíst aspoň hodinu před spaním, ať nemáte těžký žaludek. Nepoužívat pečivo, nebo v co nejmenší míře.

Další důležitá věc je pitný režim. Pijte co to jde, člověk, který začne dietu, pije málo tak jako já. Pijte VODU, žádné slazené nápoje. Navíc ušetříte a můžete si dopřát například lepší maso k obědu. K tomuhle prozatím jen tak, avšak je to jedna z nejdůležitějších věci celého dne … VODA a moc 🙂

Psali jsme zde že dost důležité je jíst maso. Trošku k tomu masu, budeme jíst maso, které je bohaté na bílkoviny, tedy kuřecí, hovězí, ryba (zdravé tuky), vyvarujeme se příliš tučnému vepřovému, avšak kdo miluje vepřové jednou za čas není problém.

Nu tedy pro začátek je zde vše uvedeno příkladově, nepůjde to tak rychle jako u chia semínek, váženého jídlo apod., ale vyvarujete se zbytené ztrátě chuti k hubnutí a nevzdáte to. Nic se neobojte v dalších článcích si rozepíšeme každé jídlo zvlášť, avšak první se musíme naučit základní pojmy, se kterými se setkáváte na obalech produktů. Jelikož základ diety je přecházet ze sacharidů na bílkoviny v průběhu dne, tedy ráno sacharidy, večer bílkoviny. Ale pokud neznáme přesně terminologii bílkovin a sacharidů nemůžeme pokračovat.Ale to vše až příště a postupně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *